Marlena Równiak

zaangażowany zespół

Najsłabsze ogniwa. 5 cech zaangażowanego zespołu.

Jednym z filarów każdego przedsiębiorstwa jest kadra pracowników. Jedno z moich ulubionych powiedzeń to to, że zespół jest tak mocny, jak najsłabsze jest jego ogniwo. Głębokie stwierdzenie, można dyskutować na ten temat godzinami. Trzeba jednak przyznać, że ludzie to jeden z trybików w maszynie, które muszą dobrze działać. 

Praca w grupie

Koalicje, sojusze, pakty i układy dają siłę. Łańcuch tych zależności daje przewagę na tymi, którzy działają w pojedynkę. Kiedy dwie osoby pracują razem, stanowią parę, tzw diadę. Chociaż mogą współdziałać na rzecz wspólnego celu, relacje w takim układzie są proste, nie mają szansy zaistnieć zjawiska charakterystyczne dla zespołu. Para nie zbuduje koalicji i opozycji. Jest to możliwe dopiero w co najmniej trzyosobowej grupie. Jak dowodzą badania, przeprowadzone przez psycholożkę społeczna Carol Oyster, najefektowniejsze są grupy 4-6 osobowe, choć ta efektywność zależy w dużej mierze od komunikacji bezpośredniej i tego, jak zaangażowany jest zespół.

5 cech zaangażowanego zespołu

Zespół, który działa prawidłowo, ma poczucie więzi i przynależność. Ma także:

zdefiniowany cel

Posadzenie w jednym pokoju kilku osób, aby pracowały obok siebie, nie czyni ich zespołem. Podobnie jak oznajmienie im, że pracują w dziale jakości czy w pralni wodnej. W ten sposób określamy jedynie wspólny obszar działania. Cel to konkretnie zdefiniowane zamierzenie. Najważniejsze, aby cel miał dla pracowników sens, i aby każdy potrafił odpowiedzieć na pytanie „po co to robimy”.

umiejętność jasnej komunikować

I nie chodzi tu jedynie o umiejętność nadawania zrozumiałego komunikatu, z zachowaniem kultury wypowiedzi. Nie ma zespołu, jeżeli ludzie nie mogą się bezpośrednio komunikować. Kryterium to niegdyś oczywiste, w dobie cyfryzacji nabrało nowego znaczenia. Im więcej możliwości kontaktu fizycznego tym lepiej dla zespołu.

Jeżeli mówimy o komunikacji, to nie sposób nie powiedzieć o konflikcie. Konflikty są zjawiskiem naturalnym, nawet zaangażowany zespół się z nimi mierzy. Nie można się ich bać lub ich unikać. Konflikt daje początek nowemu. W zespole najważniejsze jest, aby prezentować postawę JA OK – TY OK, czyli rozwiązywać konflikty w duchu wygrany – wygrany.

czytelne role

Każdy w zespole musi wiedzieć, co ma robić, inaczej energia zespołu jest marnowana na domysły. Zachęcam was do zapoznania się z teorią ról Belbina – bardzo pomoce w badaniu i stymulowaniu zespołu.

znane zasady

Ludzie w zespole muszą znać swój cel, ale także pożądane sposoby jego realizacji. Zadaniem lidera jest określenie, jakie zachowania są pożądane, a które nie. Każde łamanie norm powinno spotkać się z szybką reakcją. Ale pamiętajmy, że zwrócenie uwagi ma wzmacniać i korygować, a nie wywoływać poczucie winy.

silną integrację

Integracja daje siłę, ludzie angażują się w sprawy zespołu i chcą realizować potrzeby poszczególnych członków Żeby stworzyć zaangażowany zespół ludzie muszą się lepiej poznać, zintegrować.. 

Warto pamiętać, że każdy zespół przechodzi fazy i nie każdy problem musi świadczyć o chorobie grupy. Niektóre wynikają z fazy, w jakiej owa grupa aktualnie się znajduje. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się na ten temat więcej, służę pomocą.

.

Ostatnie wpisy

Kontakt

Masz pytania?
Chciałbyś rozpocząć współpracę?

Skorzystaj z formularza obok.
Odpowiem najszybciej, jak to możliwe.