Marlena Równiak

typy temperamentów

Jak zareagujesz na konflikt? 4 główne typy temperamentu.

 

Zderzenie. To właśnie oznacza konflikt. Zderzenie sprzecznych interesów, celów, wartości, danych. Konflikt przyjmuje różne formy od tych niegroźnych po antagonistyczne, które dążą do zniszczenia jednej ze stron. Konflikt w wielu przypadkach jest nieunikniony. Każdy z nas będzie jego częścią, warto więc poznać jego rodzaje oraz sposoby podejścia różnych typów temperamentu do sytuacji konfliktowych. I tego właśnie drogi czytelniku dowiesz się z poniższego tekstu.

Konflikt

Konfliktowi zawsze towarzyszą napięcie i emocje a w jego wyniku z reguły dochodzi do popsucia lub przerwania relacji. Piszę „z reguły” ponieważ konflikt jest także szansą na lepsze zrozumienie drugiego człowieka. Pierwsze co powinieneś zrozumieć to fakt, że konflikt jest zjawiskiem naturalnym. Dotknie Cię prędzej czy później. Dobra wiadomość jest taka, że konflikt może stać się pozytywna siłą, która oczyści atmosferę i wzmocni efektywność pracy grupy, której jesteś częścią. Jedyne co należy zrobić to podejść do konfliktu w sposób konstruktywny. Tylko tyle i aż tyle

Spójrz na konflikt jako na możliwość doskonalenia, poznania opinii drugiej strony na temat twojego działania lub braku aktywności. To sprzyja przyjrzeniu się własnej samoocenie. Może przez lata nie widziałeś przysłowiowej belki w oku? Warto nabrać dystansu i spojrzeć na konflikt jako szanse dla siebie.

Rodzaje konfliktów

Amerykański mediator Christopher Moore wyróżnił pięć typów konfliktów:

  •  relacji
  • danych
  • interesów
  • struktury 
  • wartości 
 

Żeby utrudnić trochę zadanie, dodam, że na jedną sytuację konfliktowa może składać się kilka przyczyn lub w trakcie jego trwania, sytuacja może się zaostrzać przez co zaczną dochodzić kolejne sporne kwestie. To co najlepiej zrobić w takim przypadku, to sprowadzić konflikt do wspólnej i przede wszystkim możliwej do rozwiązania płaszczyzny. Jak mawiają optymiści – chcieć to móc. Skoro więc już złapaliśmy byka za rogi zacznijmy działać!

Typy temperamentu

Jeden z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu, autor „Sztuki wojennej” czyli najstarszego na świecie podręcznika sztuki wojennej – Sun Tzu mawiał, że kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach. Kto nie zna wroga, ale zna siebie, czasem odniesie zwycięstwo, a innym razem zostanie pokonany. Idą tym torem przedstawię ci teraz drogi czytelniku cztery główne typy temperamentu, jakimi wyróżniają się ludzie, oraz opisze po krótce ich sposoby funkcjonowania w sytuacjach konfliktowych. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wszystkie typy temperamentu obierają w konflikcie zupełnie inną taktykę. To na pewno pomoże Ci rozwiązać konflikt, a jeżeli nie, to na pewno nie przegrać z kretesem tego starcia!

Choleryk

Pierwszy idzie pod lupę władczy choleryk. Twardy zawodnik, ale lubi ryzyko i to może go zgubić. W konflikty angażuje całą swoją energię przez co szybko się wypala. Bardzo często jest to ta osoba, która staje się „liderem” grupy w konflikcie. Na pewno nie raz miałeś z takim typem do czynienia, a jeżeli sam nim jesteś, wiesz jak ciężko być człowiekiem, który bierze na siebie cały ciężar walki. Choleryk bardzo często porywa tłumy. Przychodzi mu to w łatwością. Nie boi się publicznych wystąpień, jest odważny i pewny siebie. Entuzjasta. Człowiek lokomotywa. Z łatwością przekonuje innych do własnych poglądów. Nie liczy się z opozycją. Działa szybko, więc często popełnia błędy. Jest tak mocno przekonany o własnej prawdzie, że nie widzi popełnianych błędów lub wręcz nie chce się do nich przyznać. Preferuje gorące konflikty. Weź go na wstrzymanie a na pewno wyprowadzisz go tym z równowagi.

Melancholik

Melancholik. Uparta bestia. Z jednej strony cechuje go duża wrażliwość i spostrzegawczość co niewątpliwie jest pozytywnymi cechami, z drugiej zaś jest niezwykle krytyczny i uparty. Ciężko z nim polemizować, ponieważ z łatwością kwestionuje sąd oraz motywy działań innych. Wychodzi mu to niezwykle dobrze, ponieważ opiera wszystko na obserwacjach, co daje mu sporo argumentów na poparcie swoich teorii. Zgubić może go jednak to, gdy źle oceni motywy działań drugiej strony. Melancholik jest szczególnie skuteczny w ziemnych konfliktach, czyli takich w których nie dochodzi o bezpośrednich zderzeń. Melancholik może zamilczeć swojego „przeciwnika” na śmierć. Teraz już wiesz jaki charakter ma twój partner, jeżeli w domu często macie ciche dni

Flegmatyk

Kolejny jest spokojny flegmatyk. Spokojny, ale bardzo skoncentrowany na realizacji planu. Trzyma się własnych zasad. Często uważa, że tylko jego punkt widzenia jest słuszny i bez nerwów, ale wytrwale, stara się przekonać do niego pozostałe osoby. Ten typ temperamentu jest ostrożny, wyważony i taktowny przez co ludzie odbierają go jako godnego zaufania. Jego słabym punktem jest nieumiejętność odnalezienia się w sytuacjach, które gwałtownie się zmieniają. Jest też słaby przy bezpośrednich konfrontacjach. Ma jednak w sobie wiele energii i samozaparcia. Niełatwo go zniechęcić czy powstrzymać. 

Sangwinik

Na koniec przyjazny sangwinik. Ale niech was nie zmyli jego dobre serce i chęć zbawiania całego świata. To genialny mówca i świetnie odnajduje się w sytuacjach konfliktowych. Może wręcz sam je rozpoczynać, gdyż nienawidzi niedomówień i źle znosi zimne spory. Sangwinik to bardzo bystry obserwator. Jest niezwykle dynamiczny, szybko odnajduje się w nowych sytuacjach. Najlepiej działa, gdy ma pełną swobodę. Jego wadą jest zdolność do przesady i przejaskrawiania, co może wprowadzać w błąd. Jest niezwykle przyjazny i uchodzi za miłego człowieka, więc szybko jednoczy ludzi. Działa szybko, ale zawsze zgodnie z planem, który może ulegać licznym modyfikacjom. 

I tu postawię kropkę drogi czytelniku. Wiesz już jaki typ temperamentu posiadasz? To udowodnione naukowo, że każdy z nas działa w określony sposób. Jeżeli przyswoisz choćby podstawy, będzie ci łatwiej pracować w grupie i osiągać sukcesy. Każdy konflikt można zakończyć według zasady win -win. Odrzuć niechęć i wyciągnij z tego sporu jak najwięcej dobrego dla siebie. 

Ps. To co przeczytałeś to moja osobista ocena ludzkich temperamentów w sytuacjach konfliktowych oparta na teorii Hipokratesa oraz wiedzy jaką zdobyłam podczas nauki w Akademii Trenera przygotowując się do certyfikacji VCC. Jeżeli masz inne spostrzeżenia odnośnie tej materii to świetnie! Czekam na Twoją opinię. Zacznijmy kreatywna wymianę zdań.

Ostatnie wpisy

Kontakt

Masz pytania?
Chciałbyś rozpocząć współpracę?

Skorzystaj z formularza obok.
Odpowiem najszybciej, jak to możliwe.