Marlena Równiak

praca zespołowa

4 wskazówki jak skutecznie pracować w zespole i nie stracić poczucia własnej wartości.

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie jedna z internetowych gównoburzy, jaką miałam nieprzyjemność czytać na pewnym forum muzycznym. A że chodziło o kobietę w ciąży przebrnęłam z trudem przez morze cybernetowego jadu. Pominę milczeniem wypowiedzi mężczyzn i kobiet, które nie będąc nigdy wcześniej w ciąży z lekkością Andersena pisali bajki o tym, jak łatwo jest tańczyć i śpiewać mając 15-kilogramowy ucisk na przeponie, obolałe plecy, hemoroidy i skoliozę. 

Nie biorę udziału w tego typu słownych przepychankach, bo żadni to dla mnie kompani do rozmowy. Jednak w tym przypadku przyczynili się oni do czegoś dobrego. Dzięki ich krytycznym wypowiedziom zapędziłam się w rejony YouTube’a, w których zwykle nie przebywam i miałam okazję obejrzeć widowisko (przyznam, że trzy razy pod rząd, a później jeszcze kolejne pięć), które ukazało nie tylko niezwykły kunszt muzyczny, ale przede wszystkim zalety pracy zespołowej. Zapraszam Cię drogi czytelniku na chwile ze mną. 

Z tego wpisu dowiesz się jak skutecznie pracować w zespole i nie stracić poczucia własnej wartości.

Cechy pracy zespołowej – zrozum jak to działa

Jesteśmy gatunkiem stadnym. Wydawać by się mogło, że już samo to powoduje wrodzoną umiejętność pracy zespołowej. Nic bardziej mylnego. Praca zespołowa wymaga od nas dużo więcej niż mogłoby się wydawać. Aby grupa mogła stać się zespołem, musi spełnić określone warunki: 

  • Mieć wspólny cel;
  • Wzajemnie sobie pomagać;
  • Wyznawać te same wartości;
  • Kierować się tymi samymi normami;
  • Brać zbiorową odpowiedzialność za popełnione błędy;
  • Udzielać pomocy pozostałym członkom zespołu.

Umiejętność pracy zespołowej jest niezwykle istotna i szczęściarzem jest ten, kto posiada ją naturalnie i nie musi poświęcać czasu na jej naukę. Pracowałam jako doradca zawodowy i w moim odczuciu ludzie poszukujący pracy zbyt pochopnie wypisują pracę zespołową jako posiadaną umiejętność w swoim CV. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, aby współtworzyć zespół, szczególnie gdy trafiamy do nowej struktury. 

Co utrudnia pracę zespołową? – naucz się rozpoznawać trudności.

Praca w zespole pomaga łatwiej i szybciej osiągnąć zamierzone cele. Działa również pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy. Ma niewątpliwie dziesiątki zalet, ale jak wszystko co dobre wymaga pracy, zaangażowania i silnej woli. 

Najczęściej trudności w pracy zespołowej powoduje czynnik ludzki. O cechach charakteru i reakcji poszczególnych osób na sytuacje konfliktowe mogliście przeczytać tutaj: https://marlenarowniak.com/temperament-w-konfliktach/ 

Zderzenie tytanów

Pewne cechy charakteru powodują, że niezwykle ciężko się dogadać. I zupełnie inaczej jest, gdy osoby te spotykają się prywatnie i spierają podczas towarzyskiej pogadanki. Problem pojawia się, gdy pomimo odmiennych racji, należy realizować wspólny cel i nie wpływać negatywnie na pozostałych członków zespołu. 

Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać przyczyny konfliktów i odpowiednio nim pokierować, ponieważ nierozwiązane konflikty mogą prowadzić do rozpadu zespołu. Poza cechami charakterów pracowników, które powodują, że takie osoby nie są zdolne pójść na kompromis, możemy spotkać się z dominacją przez jednostkę i dążeniem do zachowania swojej odrębności. 

Ignorancja

Zdarza się także, że osoby mające odmienne zdanie niż większość są ignorowane. Szczególnie jeżeli charakteryzują się uległością lub nie mają takiego posłuchu jak jednostki silniejsze. W społeczeństwie bowiem panuje przekonanie, że milczenie oznacza zgodę. 

Grupowe myślenie

Kolejnym utrudnieniem w pracy zespołowej jest syndrom grupowego myślenia. Zjawisko to określane jest jako sytuacja, gdy “pragnienie zgody przeważa nad zdrowym rozsądkiem” (B. Kożusznik 1992). 

Grupowe myślenie możemy zauważyć szczególnie tam, gdzie wyżej ceni się spójność poglądów, niż krytyczną ocenę podejmowanych działań i gdzie członkowie grupy mają podobne doświadczenia życiowe oraz zawodowe. 

Wydawać by się mogło nielogiczne, że grupa podejmuje błędne decyzje ignorując alternatywne rozwiązania, ale jest to bardzo częsty przypadek szczególnie w zespołach prowadzonych przez silnego lidera, który nie jest skłonny do przyjmowania krytyki. 

Próżniactwo społeczne

To nic innego jak wkładanie mniejszego wysiłku w pracę, którą wykonuje większa liczba osób. Badania wykazały, że w dążeniu do wspólnego celu ludzie przejawiają na ogół mniejsze zaangażowanie. Dobrym przykładem będzie bicie braw.  Większą siłę włożymy w bicie braw solo, niż w sytuacji gdy aplauz będzie dziełem tysięcy osób na widowni. Udowodnione zostało, że nie angażujemy całego swojego potencjału w sytuacji gdy mamy być oceniani jako grupa. Możecie spotkać się w tym zjawiskiem pod nazwą efektu Ringelmanna (słynny eksperyment z przeciąganiem liny). 

W pewnych warunkach efekt próżniactwa ulega odwróceniu i działając w zespole osiągniemy wyższe wyniki niż w pojedynkę. Ponadto mamy większą skłonność do ryzyka, a czasami tylko tyle potrzeba, aby odnieść sukces – zaryzykować.

Czy praca zespołowa jest lepsza od indywidualnej? – przeanalizuj swoją sytuację

Nawet najbardziej zmotywowana i przeszkolona do pracy osoba, nie jest w stanie uzyskać takich rezultatów jak zespół pracowników – mówi o tym efekt synergii. Synergia zespołu opiera się na tym, że efekt pracy działających ze sobą osób jest większy niż suma efektów wypracowana przez każdą z nich. Indywidualne postrzeganie oraz doświadczenia każdego z członków zespołu, a także możliwość pozostania sobą pozwala osiągnąć sukces. 

Jeżeli zatrudniamy pracownika, który jest inteligentny, pewny siebie, ma lekkie pióro i jest pomysłowy dysponujemy mniejszą ilością dobrych cech niżeli w sytuacji, gdy ten wspomniany pracownik roku działa w zespole ludzi kreatywnych, powściągliwych i zwracających uwagę na detale. Nie tylko dlatego, że w zespole pojawiają się nowe pozytywne cechy. 

Dzięki pracy zespołowej pracownicy mają możliwość uczenia się od siebie nawzajem co w rezultacie sprawia, że zespół może osiągnąć znacznie więcej.

2 + 2 = 5

Osiągnięcie synergii w zespole wymaga współpracy i komunikacji między jego członkami. I to jest ten moment drogi czytelniku, w którym powrócę do historii z początku wpisu. Być może jedynie to sprawiło, że dotarłeś aż do tego miejsca i zaczynałeś już czuć irytację, że nie kontynuuje wątku cybernetowych hejterów. 

Gównoburza, która rozlała się w internecie dotyczyła występu Rihanny, a właściwie powinnam napisać występu Rihanny, licznego zespołu tancerzy, muzyków, kamerzystów, oświetleniowców, choreografów, projektantów… Gdyby zabrakło któregokolwiek z tych punktów, to widowisko nie wyglądałoby tak spektakularnie. Wyraźnie widać było podczas tego występu poczucie odpowiedzialności zarówno za własną pracę, jak i pozostałych osób. Każdy z nich angażował się w powierzone mu zadanie uważnie przyglądają się pracy pozostałych. To pozwalało szybko wyłapać błąd i pomóc go zniwelować. Wszyscy oni przenikali się wzajemnie tworząc pozytywny efekt synergii. 

Poczucie własnej wartości sposobem na rozwój – pracuj w zespole, ale pozostań sobą

Mówiąc o pracy zespołowej nie można pominąć tematu porównywania się z innymi. I pozostańmy jeszcze na chwilę przy temacie Rihanny. Krytycy na cyberhaju zaczęli porównywać taniec ciężarnej kobiety z profesjonalnymi tancerzami u szczytu swojej zawodowej kariery. Ona: beznadziejna, nieruchawa, mało elastyczna. Oni: energiczni i zadowoleni z życia. 

Ku mojemu zdziwieniu tego typu komentarzy nie było końca. Porównywanie się do innych bywa zgubną praktyką i jest w mojej ocenie złym motywatorem. W przypadku pracowników większość z nich źle znosi porównywania zwłaszcza z tymi lepszymi od nich. Porównania często powodują, że tracimy poczucie własnej wartości. Dlatego porównujmy się z głową. Najważniejsze to zmienić kierunek myślenia, czyli w porównaniach skupić się na sobie. Nikt nie może pochwalić się tymi samymi osiągnięciami. Myśląc o innych nie zapominaj co udało się osiągnąć tobie. 

Nigdy nie zapominaj o swoich mocnych stronach. Nie bój mówić o tym co ci się udało. Pewnie w większość przypadków nie robisz tego, bo boisz się, że źle odbierze to otoczenie. Przestań się bać, jeśli otaczasz się ludźmi, których nie cieszą twoje sukcesy może czas zmienić otoczenie? 

I na zakończenie powiem ci coś, o czym może nie wiesz, a co na pewno ma miejsce. Ty też bywasz bohaterem w czyichś myślach. Pamiętaj, że „poczucie wartości to bycie w zgodzie ze sobą, z jednoczesnym dążeniem do naprawy błędów”. 

Na zakończenie…

Niechaj pierwszy rzuci kamień ten, kto pała miłością i zrozumieniem do wszystkich ludzi. Nie czuje frustracji i zdenerwowania, gdyż posiada niewyczerpane zasoby zrozumienia. 

Praca z ludźmi jest cholernie trudna i równie bardzo opłacalna. Zachęcam was do ciągłej nauki budowania poprawnych relacji z innymi i pozytywnej synergii. To praca, która się opłaca. 

Bądźmy dla siebie wyrozumiali. Jeżeli źle oceniamy siebie, to mniej lub bardziej świadomie programujemy się na porażkę, a co najgorsze możemy sabotować sukces, bo on koliduje z tym co o sobie myślimy. 

Ostatnie wpisy

Kontakt

Masz pytania?
Chciałbyś rozpocząć współpracę?

Skorzystaj z formularza obok.
Odpowiem najszybciej, jak to możliwe.